Gebelikte Giyim Nasıl Olmalıdır?

Gebelik sürecinde alınan kilolar ve anne adaylarının vücudunda gelişen bir takım değişimler, hamile kadınların gardırobunu tamamen değiştirmesini gerektirir.

Gebeliğin ilk 3 aylık sürecinde kilo alımının az olması ya da hiç kilo alınmaması nedeni ile anne adayları gardırobundaki var olan kıyafetleri kullanabilir. Ancak gebeliğin 3. ayından sonra anne adayları yavaş yavaş kilo almaya, karnı büyümeye; ayak, bacak ve kollarda ödem olacağı için anne adayları gardırobundaki kıyafetleri kullanmaktan vazgeçip gebelik için uygun kıyafetler giymeyi tercih etmelidir. Gebelikte sadece kıyafet tercihi değil ayakkabı tercihi de ayaklarda oluşan ödemden dolayı bir diğer önem teşkil eden konudur.

Anne adaylarının merakla beklediği gebelikte nasıl giyinilmelidir? sorusunun cevabına geçmeden önce gebelikte dar kıyafetler ve topuklu ayakkabı giymenin zararları konularına değinelim.

Gebelikte dar giyinmenin zararları nelerdir?

Anne adaylarının kıyafet tercihinde dikkatli olmalarını gerektiren en önemli konu fazla dar kıyafetleri giymekten uzak durmalarıdır. Çünkü gebelikte dar giyinmek anne adayı ve bebek açısından sakıncalı bir durumdur.

Peki, gebelikte dar giyinmek anne adayı ve bebeği ne yönde tehdit ediyor?

Gebelikte dar giyinmek öncelikle bebeğin gelişimini tehdit etmektedir. Gebelikte dar giyinildiği durumunda bebeğin gelişimi gerileyebilir.

Bir diğer risk ise anne adaylarının nefes alma ve hareket kabiliyetini engellemesidir. Özellikle gebelikte dar pantolon giyildiği takdirde bebeğin hareket edebileceği alan kısıtlanır. Bunun dışında bebeğin boynuna kordon dolanması gibi sakıncalı durumlarla da karşılaşılabilir.

Tüm bu sebeplerden ötürü gebelikte dar kıyafetler giymek yerine bebeğin gelişimini, hareket alanını kısıtlamayan annede nefes ve hareket kabiliyetini engellemeyen geniş ve özellikle bebeğin büyüdüğü karın bölgesini daraltmayan kıyafetler giymeye dikkat edilmelidir. Esneyebilen kumaşlardan üretilen bodyleri giymekte herhangi bir sakınca yoktur sadece karın bölgesini baskı altında tutmayan kıyafetleri seçmemek gereklidir.

Gebelikte topuklu ayakkabı giyinmenin zararları

Bazı kadınlar daha uzun görünüm verdiği ya da kalçalarını daha dik gösterdiği gibi sebeplerden dolayı topuklu ayakkabı giyer. Ancak topuklu ayakkabı giymek gebelik sürecinde güvenli değildir ve sakıncalıdır. Anne adaylarının gebelik ilerledikçe daha konforlu olması nedeniyle daha düşük topuklu ayakkabılar giymesi önerilmektedir.

Topuklu ayakkabılar dengeyi sağlamak konusunda kadınları tehdit etmektedir. Topuklu ayakkabı giymenin ayak burkulmaları, ayak bileği sakatlanmaları ve düşmeler gibi riskleri mevcuttur.

Gebelikte özellikle 2. ay itibariyle topuklu ayakkabı giyilmemesine özen gösterilmelidir. Büyüyen bebek ile kilo ve sırt bel bölgesine binen yük artacaktır. Buna bağlı olarak da eklemlerde ağrılar meydana gelecektir. Topuklu ayakkabının boyunun gebelikte 5 santimetreyi geçmemesi en sağlıklı olandır.

İlerleyen gebelik aylarında dengenizi sağlamak zorlaşacaktır. Denge sağlanamamasına bağlı en ufak bir düşme olayı bile anne adayı ve bebeğe zarar verebilir. Bu düşük bir olasılık olsa da bu ihtimal göz ardı edilmemelidir.

Asıl konumuza gelmek gerekirse; gebelikte ne tür giyeceklerden kaçınmak gerekir?

• Bel bölgesini daraltan ve sıkıca saran giyecekler ve kemerler (Annenin nefes alma ve hareket kabiliyetini azaltacağı; bebeğin gelişimini ve hareket etmesini engelleyeceği için)
• Naylon ve sentetik kumaştan üretilen iç çamaşırları
• Sıkı ve sert dolgulu sutyenler (Gebelikte büyüyen göğüs bölgesinden dolayı)
• Yüksek topuklu ve ayağa tam gelen ayakkabılar (Anne adayının dengesini bozabileceği ve gebelikte ayaklarda ödem oluşacağı için)
• Karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetler (Annenin nefes alma ve hareket kabiliyetini azaltacağı; bebeğin gelişimini ve hareket etmesini engelleyeceği için)
• Dar pantolonlar, bacağı sıkan çoraplar (Annenin nefes alma ve hareket kabiliyetini azaltacağı; bebeğin gelişimini ve hareket etmesini engelleyeceği ve bacaklarda ödem oluşacağı için)

Gebelikte nasıl giyinilmelidir?

• Eşofman
• Rahat ve geniş şortlar
• Bol tişörtler
• Rahat elbiseler ve etekler
• Hamileler için özel tasarlanan elbiseler ve kıyafetler
• Pamuklu iç çamaşırları ve yumuşak sutyenler
• 2-3 cm topuğu olan ayakkabılar
• Geniş ve rahat ayakkabılar
• Yaz ayları için rahat mayo veya bikiniler gebelikte giyinilmelidir.

Bu giyim önerilerimiz gebelik sürecinde anne adayları ve bebek açısından olası riskleri engellemek amaçlıdır. Bu önerilere dikkat edilerek kıyafet ve ayakkabı tercihi yapıldığı takdirde anne adayları rahat nefes alabilir, rahat hareket edebilir, dengesini koruyabilir.

Ülkeler ve kültürler bakımından gebelikte kıyafet tercihi farklılıklar gösterir. 18. – 19. yüzyıllarda kadınların gebeliklerini gizleyebileceği kıyafetler tercih ederken günümüzde büyüyen anne karnını gösteren kıyafetler giyilmektedir.