Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

tüp bebek istanbul

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, her 100 çiftten 15’inin çocuk sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu yardımcı bir üreme yöntemidir. Günümüzde çok fazla sayıda çiftin bebek tedavisine ihtiyaç duyması sebebiyle ülkemizde bir çok tüp bebek merkezi açılmıştır. Tüp bebek tedavisi kısaca; anne adayından alınan yumurta hücrelerinin, baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllendirilmesi ve oluşan embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan işlemler her çift için farklıdır. Kısırlık sorunları çok çeşitli olduğu için her çifte aynı tüp bebek tedavisi uygulanması mümkün değildir. Bu sebeple de tedaviye başlamadan önce kısırlık sebeplerinin doğru şekilde tespit edilmesi ve çifte en uygun tedavi yöntemine karar verilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin merkez seçimlerine dikkat etmesi tedavinin başarı şansını arttırmak amacıyla oldukça önemlidir.

Tüp bebek merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Merkezin başarı oranlarına dikkat edilmelidir. Her merkezin başarı oranları farklıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli faktör; Tüp bebek merkezinin eve canlı bebek götürme oranıdır. Eve canlı bebek kötü mü oranının %35’ten fazla olmasına dikkat edilmelidir.
  • Merkezin çiftle ne kadar ilgilendiği ve hastalıkların tespitinde ne kadar başarılı olduğu hakkında tüp bebek merkezinde tedavi gören diğer çiftlerle konuşmak merkez seçiminde yardımcı olabilir.
  • Tüp bebek merkezinin teknolojik imkanlarına dikkat edilmelidir. Teknolojik altyapısının yeterli olduğu tüp bebek merkezi yerinde laboratuar koşulları da iyi olacağı için embriyo değerlendirme ve diğer laboratuar işlemlerinde hata şansı düşer.
  • Tüp bebek doktorunun deneyimi Ve profesyonelliği oldukça önemlidir.
  • Çiftin güvenebileceği bir doktor ve güvenebileceği bir merkez seçmesi gerekmektedir. Bu sayede tedavi süresince çift aklına takılan her türlü soruyu doktora veya ekibe rahatlıkla sorabilir. Güvenilen doktorları tıbbi öykü hakkında da dürüst cevaplar verilebilir. Bununla beraber tüp bebek doktorun talimatlarına şüphe duymadan uyulabilir ve stres oranı düşer.
  • Merkezin hijyenik olup olmadığı, tüp bebek ekibinin hastalarına ilgili ve alakalı yaklaşması, oldukça önemlidir.