Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin yaklaşık olarak % 15’inin doğal yolla gebelik elde edemediği günümüzde tüp bebek tedavisi çok büyük önem taşımaktadır. Kadın ve erkeğin üreme hücrelerinin vücut dışında bir laboratuar ortamında döllenmesi ve elde edilen embriyolardan en sağlıklı olan 1-2 tanesinin anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemine tüp bebek tedavisi denir. Kadından, erkekten ya da her ikisinden kaynaklanan kısırlık vakalarında ve sebebi belirlenemeyen kısırlıkta en başarılı sonuçların alınabildiği üremeye yardımcı tedavi yöntemi tüp bebek tedavisidir. Kadında yumurtlama bozuklukları, rahim ve rahim ağzı sorunları, tüplerde tıkanıklık gibi kısırlığa sebep olan pek çok faktörde, erkeklerde sperm sayısının, olgunluğunun, canlılığının düşüklüğünde tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilebilmektedir. Ancak tüm rahatsızlıkların tedavisinde olduğu gibi kısırlık sorununda da tedavi öncesinde, sırasında ve sonrasında uyulması gereken kurallar, uygulanması gereken işlemler bulunmaktadır. Aksi halde başarılı bir tedavi mümkün olmayacaktır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle belirtmekte fayda vardır ki, tüp bebek tedavisine başlanmadan öncesinde doktor tarafından erkek ve kadının detaylı bir şekilde muayene edilmiş, gerekli test ve tahlillerin yapılmış olması gerekir. Tüm bunlar ışığında bebek sahibi olabilmek için tek yöntem tüp bebek tedavisi ise bu tedaviye başvurulmalıdır. Zira tüp bebek tedavisi öncesinde uygulanabilecek yumurtlama ve aşılama tedavileri de bulunmaktadır ve bazı kısırlık vakalarında bu tedavilerle de gebelik elde etmek mümkün olmaktadır. Aşılama ve yumurtlama tedavileri tüp bebek tedavisine göre daha az ilaç kullanımı gerektirmekte ve daha düşük maliyetli olmaktadır.

tup-bebek-tedavisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler-3

Tüp bebek tedavisi öncesinde erkeklerin dikkat etmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadının üreme hücreleri laboratuarda birleştirilerek döllenme gerçekleştirilir ve bu şekilde elde edilen embriyo anne adayının rahmine transfer edilir. Bu sebeple erkeğin spermi ve kadının yumurtası ne kadar kaliteli, gebelik için ne kadar yeterli, uygunsa elde edilen embriyo da o kadar sağlıklı olacak ve rahme tutunabilecektir. Sperm kalitesinin düşmemesi, sayısının azalmaması için erkeğin özellikle son üç ay içinde hamam, sauna, solaryum gibi alanlardan uzak durması, sigara, alkol tüketimini bırakması, efor gerektiren ağır sporlara ara vermesi en temel hususlardır. Yakın dönemde erkeklik organına darbe almak durumunda kaldığı bir olay olmuşsa, her hangi bir rahatsızlık için ilaç kullanılıyorsa ya da ateşli bir hastalık geçirilmişse mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde kadınların dikkat etmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisinde sürecin çoğunluğu kadını ilgilendirmektedir. Bu bakımdan kadın tedavi öncesinde cinsel yolla bulaşan ya da genital bölgeyi ilgilendiren bir rahatsızlık geçirmişse, düzenli olarak kullandığı bir ilaç varsa mutlaka doktora bilgi vermelidir. Ayrıca tedaviye başlamadan 3 ay öncesinde sigara ve alkol bırakılmalı, hamam, sauna, solaryum gibi ortamlardan uzak durulmalı, özellikle karın bölgesini eritmek için yapılan egzersizlere ara verilmelidir. Bununla birlikte çay, kahve ve asitli içecek tüketimi günde bir bardaktan fazla olmamalı, doktorun bilgisi dışında çok basit bir ağrı kesici bile kullanılmamalıdır. Tüm bunlara ek olarak zayıflama amaçlı uygulanan bir diyet varsa bırakılmalı ve tüm besin gruplarından azar azar tüketildiği sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

tup-bebek-tedavisinde-dikkat-edilmesi-gerekenler-2

Tüp bebek tedavisi sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisi başından sonuna kadar tüm sürecin uzmanlar tarafından sıkı sıkıya takip edildiği bir tedavidir. Anne ve baba adayları doktorların, uzmanların önerilerine uydukları taktirde tedavinin başarılı sonuçlanma ihtimali artacaktır. Bu süreçte doktorun randevu, kontrol saatleri ve kullanılması gereken ilaçların saatleri, dozları kesinlikle titizlik içinde takip edilmelidir.

Embriyo transferi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler

Embriyo anne adayının rahmine transfer edildikten sonraki 3 gün anne adayının ev ortamında dinlenmesi uygun olacaktır. Ancak buradan anne adayının 3 gün boyunca yatması gerektiği gibi sonuç çıkarılmamalıdır. Embriyo transferi sonrasında merdiven inip çıkmanın, öksürmenin, hapşırmanın gebeliğin tutunmasını olumsuz etkileyeceği şeklinde bir inanışın hiçbir gerçekçi yanı yoktur. Kadın bu sırada günlük rutin işlerini yapabilmekte, ağır ve ani hareketler yapması doğru bulunmamaktadır. Bununla birlikte sürekli oturmasını gerektiren uzun yolculuklara çıkmak ve çay, kahve, asitli içecek tüketmek önerilmezken, sigara ve alkol kullanmak kesinlikle yasaklanmaktadır.