Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Transferinden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüp bebek tedavilerinde hastalarımızın embriyo transferinden sonra nasıl davranacakları çok önemli bir sorudur?

Burada hastalarımız genellikle sürekli yatak istirahati yapmayı çok önemli kabul ederler. Oysa bilimsel çalışmalar embriyo transferinden sonra normal yaşama dönmemizin yatak istirahati yapmamız kadar başarılı olduğunu hatta sürekli yatak istirahati yapan insanlardan daha başarılı sonuçlar elde edildiğini göstermiştir. Dolayısı ile hastalarımıza embriyo transferinden sonra sürekli yatak istirahati önermiyoruz.

Burada özellikle rahim iç dokusunu, rahim kasılmalarını arttıran; Kahve, kola, Çikolata, Soda, Ananas, Maydanoz, Nar, Hurma gibi özel besinlerin rahim kontraksiyonlarını ve rahimdeki kasılmaları arttırdığını bildiğimiz için özellikle bu tür gıdaları hastalarımıza yasaklıyoruz. Bol sıvı tüketimi özellikle su içimi rahim kasılmalarını azaltacağından çok miktarda günde 2 – 2,5 litre kadar sıvı tüketilmesi embriyo transferinden sonra önerilen şeylerdir.

Cinsel temasta bulunulması genellikle önerilmez. Rahim içine özellikle bizim verdiğimiz yutal faz destekli ilaçlar dışında vajenden herhangi bir ilaç kullanımını da önermeyiz.

Embriyo transferinden sonra yaklaşık 12 günde embriyonun rahim içine tutunup tutunmadığını belirleyen Beta HCG testi yapılır ve bu sonuç alınıncaya kadar hasta fiziksel aktivasyonlarını tabi ki çok aşırı yorgunluğa yol açmayacak şekil de yerine getirebilir. Her türlü sporu yapabilir, özellikle kompatisyon çok aşırı yarışma içeren sporlar dışında bisiklete binebilir, tenis oynayabilir, yüzebilir.

Ancak bunları yaparken özellikle dikkat etmesi gereken şey, hastanın kendisini hem fiziksel hem de psikolojik anlam da strese sokmamasıdır.

İletişim Bilgilerim

0542 258 67 03   

0212 468 41 11

0212 662 05 99 (fax)

iletisim@fatihoguc.com

Fertillife Çevre Hastanesi

Mecidiyeköy, Cemal Sahir Sokaği No:2, 34394 Şişli/İstanbul