Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir

Genellikle açıklanamayan infertilite vakalarının başvurduğu gözlemlenen tüp bebek tedavisi 6 aşamalı bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinde ilk aşamadan itibaren son aşama kadar yani gebelik testinden alınan sonuca kadar yaklaşık olarak bir ay süren bir tedavi yöntemidir. Ancak hastanın muayenesi ve laboratuvarda uygulanacak olan işlemlere göre tüp bebek tedavisinin süresi farklılık göstermektedir. En uzun süren tüp bebek tedavisi 1,5 ay; en kısa süreni tüp bebek tedavisi de yaklaşık olarak 15 ila 20 gündür. Tüp bebek tedavisinin sadece iki aşamasında baba adayına ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer tüm tüp bebek tedavisi aşamalarında anne adayı ön plandadır.

Doğal yolla bebek sahibi olamayan kısırlık vakasının saptandığı çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisinin aşamaları hakkında kısa bilgilendirme yapmak gerekirse;

1. Aşama (İlk muayene ve çift değerlendirmesi)

(Kadın ve erkek bu aşamaya dahil olmaktadır.)

Kısırlık sorunu yaşayan çiftler tüp bebek tedavisine başvurduklarında ilk aşamada muayene yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce yapılan ayrıntılı muayenede çiftten bazı önemli bilgiler talep edilir. Tüp bebek tedavisinden önce uygulanan olası yardımcı üreme yöntemleri mevcutsa bunlarla ilgili veriler talep edilir. Anne adayının tüp bebek tedavisi öncesinde oluşan olası gebeliği, gerçekleşen olası doğumu ve düşük hikayeleri ile ilgili bilgi sahibi olmak adına doktor bir takım sorular yöneltir. Daha önce yapılmış eski tahlil ve tetkik gibi neticelerden de faydalanılarak çift tüp bebek tedavisinin uygulanması açısından değerlendirilir. Tüm veriler doğrultusunda uygunsa eğer çifte uygulanacak olan tüp bebek tedavisi planlaması yapılır.

2. Aşama (Yumurtalıkları uyarma ve yumurta oluşturma)

(Kadın bu aşamaya dahil olmaktadır.)

Muayene sonrasında tüp bebek tedavisi için uygun olarak değerlendirilen çift için ikinci aşamaya geçilir. Tüp bebek tedavisinde en uygun embriyoların rahme konulması için çok sayıda yumurtaya ihtiyaç vardır. Bu yumurtaları oluşturmak için de yumurta geliştirici iğne tedavisine başvurulur. Bu sayede tüp bebek tedavisinin bir diğer aşamasının sorunsuz ilerlemesi için adım atılmış olur.

3. Aşama (Yumurta toplama – OPU)

(Kadın ve erkek bu aşamaya dahil olmaktadır.)

Tüp bebek tedavisindeki ikinci aşamada yumurtaları uyarıldı ve çoğaltıldı. Sıra bu elde edilen gelişmiş yumurtaların toplanmasında… Tüp bebek tedavisinin üçüncü aşamasında yumurtalar toplanır ve döllenme aşamasına kadar laboratuvar ortamında muhafaza edilir. Bu tedavi aşamasında kadına yapılan işlem haricinde erkekten de mastürbasyon ya da mikro TESE yöntemi ile sperm elde edilir. Sperm örneği için erkeğin 2-4 günlük bir cinsel ilişkiye girmemesi ve boşalmaması gereklidir. Ayrıca bu cinsel perhiz zamanının 7 günden uzun süreli olmamasına da dikkat edilmelidir.

4. Aşama ( Döllenme – IVF veya ICSI yöntemi)

Tüp bebek tedavisinde döllenme aşaması için gerekli olan yumurta ve sperm hücreleri önceki aşamalarda elde edildi. Şimdi döllenme (fertilizasyon) işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir ve döllenme işlemi yapıldıktan sonra yumurtalar tekrar laboratuvar ortamında muhafaza edilir.

5. Aşama (Embriyo transferi)

(Kadın bu aşamaya dahil olmaktadır.)

Döllenme işleminden sonra sıra döllenmiş yumurtaların rahime transfer edilmesindedir. Embriyo transferi 5 ila 10 dakika süreli ve ağrı hissedilmeyen bir işlemdir. Tüp bebek tedavisinin en kritik aşamasıdır ve bu süreçte anne adayının oldukça dikkatli davranması gereklidir. Yorucu aktivitelerden uzak durmaya özen göstermelidir. Ilık su ile duş almalıdır. Herhangi bir ağrı hissedilmesi halinde parasetamol grubu ilaçları doktorun bilgisi dahilinde kullanmalıdır.

6. Aşama (Gebelik testi)

(Kadın bu aşamaya dahil olmaktadır.)

Tedavinin en heyecanlı aşamasındayız. Tüp bebek tedavisinin uygulama aşamaları artık sona erdi. Şimdi tüm uygulamaların neticesi hakkında bilgi almayı bekliyoruz. Bu aşamada yapılan gebelik testi doğal yolla kalınan gebelikten farksızdır. Aynı gebelik testi yapılmaktadır. Süreci ise; embriyo transfer işleminden 12 gün sonraki güne denk gelmektedir.

Tüp bebek tedavisinde her aşamada titizlikle yaklaşılması tedavinin neticesinde elde edilecek olan başarıyı etkilemektedir. Çünkü her aşama tüp bebek tedavisinde ayrı bir önem ve detay taşımaktadır. Yumurtaların çoğaltılması en kaliteli yumurtanın elde edilmesi için uygulanır. Kaliteli yumurta elde etmek demek gebelik şansını yükseltmektir. Döllenme işleminde özenli olunduğu takdirde transfer edilen embriyonun tutunma olasılığı artacaktır. Özetle tüm tedavi aşamalarında sağlık profesyonelleri kadar anne ve baba adayı da dikkatli olmalıdır. İlk aşamada yani muayenede eksik bir bilgilendirme yapmamalarında fayda var. Çünkü doktor test ve tetkikler ışığında tedavi planlamanın dışında çiftten de aldığı bazı bilgilerden yararlanmaktadır.