Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

tüp bebek fiyatları 2016

Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi, her yüz çiftten 15’inin ihtiyaç duyduğu bir yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi, en başarılı yardımcı üreme yöntemi olsa da çiftler, tüp bebek fiyatları bakımından endişe duyabilir.

Çocuk sahibi olunmasına destek olan bu tedavinin maliyeti, kullanılan ilaçlar, uygulanan teknolojik yöntemler ve laboratuar işlemleri sebebiyle çiftlere yüksek gelebilmektedir. Tedavinin uygulanabilmesi için kısırlık sebeplerinin tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Bunun için de anne ve baba adayına çeşitli testler yapılmaktadır. Ülkemizde, tüp bebek tedavisi yaygın ve başarılı şekilde uygulanmaktadır.

Türkiye, tüp bebek tedavisinde en başarılı ülkeler arasında olup, fiyatları insanların ulaşmayacağı düzeyde değildir. Amerika, Kanada ya da İsveç gibi ülkelerde tüp bebek maliyetlerinin oldukça yüksek olması bakımından, yurtdışından hastalar genellikle Türkiye’yi tercih etmektedir.

Tüp bebek tedavisinde, anne adayından alınan yumurta hücreleri ve baba adayından alınan sperm hücreleri döllendirilir. Döllenme işleminden sonra ise anne adayının rahmine transfer edilir. Günümüzde, kısırlık tedavi yöntemleri sayesinde kısırlık sorunlarının%80’i çözülebilmektedir.

Tüp bebek tedavi fiyatları her yıl değişir mi?

Tüp bebek tedavisinde fiyatlar, geliştirilen yöntemler, laboratuar imkanları, merkezlerin teknolojik altyapısı, doktorların deneyimi, başarı oranları ve ülkenin ekonomik durumuna göre değişebilmektedir. Ancak her yıl değişen bu fiyatlar arasında uçurumlar yoktur.

Bu sebeple de tüp bebek tedavisine başvuracak çiftlerin bir önceki yılın fiyatlarını referans alması, tedavi için hazırlıklı gitmeyi sağlayabilmektedir.

 

tüp bebek fiyatları 2016 ne kadar

 

2016-2017 yılında tüp bebek fiyatları ne kadar?

Tüp bebek fiyatları, her merkezde farklı olabilir. Merkezin başarı oranları yüksekse, teknolojik imkanları yeterliyse ve ekip profesyonelse, fiyatlar artabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adaylarının bu açıdan hem maddi hem de manevi fedakarlık yapması gerekebilir.

Tüp bebek tedavi fiyatları bazı çiftlere yüksek gelebilmektedir. Ancak bu durumda iyi haber, sosyal güvenlik kurumunun belirli şartlarda tüp bebek tedavi masraflarının büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Tüp bebek tedavi fiyatları neden her merkezde farklı?

 • Sunulan hizmet,
 • Merkezin kalitesi,
 • Tedavide kullanılan ilaçlar,
 • Kısırlık sorunun kaynağı ve tedavi yöntemleri,
 • Teknolojik uygulamalar,
 • Doktor deneyimi,
 • Başarı oranları gibi faktörlerle fiyat değişebilmektedir.

Sosyal güvenlik kurumu tüp bebek tedavisini hangi şartlarla karşılıyor?

 • Tüp bebek tedavi yöntemi için anne adayının 23 yaşında olması gereklidir. Aynı zamanda 40 yaşından gün almamış olmalıdır.
 • Anne baba olmak isteyen çiftlerin genel sağlık sigortası en az 5 yıllık olmalı ve sigorta pirimi en az 900 gün ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Bebek sahibi olabilmek için diğer tedavi yöntemleri denenmiş ve olumsuz sonuç alınmış olduğuna dair belgelerin olması gerekir.
 • Çiftlerin normal yollardan bebek sahibi olamadığını ve gerekli yöntemlerin denendiği, yetersiz kaldığını belirten bir raporun olması durumunda SGK tüp bebek tedavisini karşılıyor.